Eğitim İPTAL olmuştur Nöropsikolojik Değerlendirme (test eğitimi)

0%
*Bu yazı tahmini 8 dakika 1 saniye okuma süresine sahiptir.

                            Egitim iptal olmustur.

Nöropsikolojik Değerlendirme (test eğitimi)

Eğitimci: Şükriye Akça Kalem

 

Öğretilecek Nöropsikolojik Testler

  1. Wechler Bellek Testi: Kişisel Aktüel bilgiler, oryantasyon, mental kontrol, basit dikkat, hikaye belleği ve görsel belleği değerlendiren alt testlerin uygulaması öğretilecektir. Sözel belleği değerlendiren alt test öğretilmeyecektir
  2. Semantik akıcılık ve harf akıcılığı testlerinin uygulaması ve puanlaması öğretilecektir. Bu test dikkati sürdürme becerisini ölçmektedir.
  3. Stroop Test: İlk versiyonu 1935 yılında Stroop tarafından geliştirilmiştir. Çok çeşitli versiyonları mevcuttur.Bu test, enterferansa direnç gösterebilme becerisi ile alışılmış cevabı bastırıp istenilen cevabı verebilme becerisini ölçer.
  4. Wisconsin Kart Eşleme Testi: WCST ilk olarak 1648 yılında Berg tarafından geliştirilmiştir. Soyutlama, kavramsallaştırma, mental esneklik, problem çözme, kategori oluşturma ve kategori değiştirebilme becerisini ölçebilmek için geliştirilen test aynı zamanda karmaşık dikkat becerisini de ölçmektedir.
  5. Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi: Öget Öktem tarafından geliştirilmiş ve Türk örnekleminde normatif çalışmaları tamamlanmış bir testtir. Sözel malzemeyi öğrenme, öğrenilen malzemeyi bellek deposundan çağırma ve tanıma becerisini değerlendiren test nöroloji ve psikiyatrik hastaları değerlendirmekte yaygın olarak kullanılmaktadır. Demansların ayırıcı tanısında kullanılan önemli bir sözel bellek testidir.
  6. Benton Yüz Tanıma Testi: Bu test, Benton ve ark. tarafından geliştirilmiştir. Karmaşık görsel algı işlevini ölçtüğü düşünülür. Sağ hemisfer posterior bölgelerin hasarında hassastır.
  7. Benton Çizgi Yönünü Belirleme Testi. Bu testte, Yüz Tanıma Testi gibi Benton ve ark. tarafından geliştirilmiştir. Benzer şekilde karmaşık görsel algılama testidir ve sağ hemisfer posterior bölgelerin hasarında bozulur. Ancak Çizgi Yönünü Belirleme Testi görsel asosiyasyon korteksinde özelleşmiş yollardan “where-nerede” yolunun hasarında hassasken, Yüz tanıma testi “what-ne “yolunun hasarında hassastır.
  8. Boston Adlandırma Testi: Dil muayenesi bir nöropsikolojik değerlendirmenin olmazsa olmazıdır. BNT Kaplan ve ark,. tarafından geliştirilmiştir.  Testin amacı resimlenmiş nesneleri adlandırma yeteneğini ölçmektedir.
  9. WAIS İkili Benzerlikler Alt Testi: Bu alt test soyutta düşünme becerisini ölçmektedir. Demansların ayırıcı tanısında mutlaka uygulanması gereken oldukça basit testtir.

     10- İz Sürme Testi: 1944 yılında ABD ordusu psikologları tarafından geliştirilmiştir. Bu test enterferansa duyarlılığı ve cevap eğilimini bastırabilme becerisini ölçmektedir

Yöntem: Öncelikle yaklaşık 2 saat süren bellek, dikkat, yürütücü işlevler, dil, görsel mekansal işlevleri kapsayan tam bir nöropsikolojik değerlendirme uygulayıcı tarafından gösterilecektir. Böylelikle ilk derste kursiyerlere kurs sonunda öğretilmesi amaçlanan tüm testler bütüncül bir şekilde gösterilecektir. Sonrasında her bir test hakkında tek tek bilgi verilecek ve uygulaması gösterilecektir. Kursiyerlerin birbirlerine testleri uygulamaları sağlanacaktır. Tüm testlerin uygulaması gösterildikten sonra her bir kursiyerin getireceği sağlıklı bireylere uygulamalar yaptırılacaktır. Yapılan uygulamalar diğer kursiyerler tarafından eleştirel bakış açısıyla izlenecek, uygulamalardaki eksiklikler birlikte bulunup düzeltilecektir. Kursun sonuna doğru en az 5 kişiye ev ödevi şeklinde uygulamalar yapılacak ve rapor yazması istenecektir. 

Bilgi: Değerlendirilen zihinsel işlevlerin ne olduğu, hangi testlerin bu becerileri nasıl değerlendirdiği, bu becerilerde ne tür bozulmalar gözlenebileceği, test puanlarının nasıl yorumlanacağı bilgisi

Beceri: Testlerin yönergelerinin verilişi, uygulama, kayıt etme, puanlama becerisi. Tüm bu testler uygulandıktan sonra bütünsel bir bakış açısı ile rapor yazabilme.

Katılımcıda önkoşullar:

 1. Eğitim: 

  1.Üniversitelerin Psikoloji bölümlerinden mezun olmak ya da lisansı farklı alanlarda olsa da nöropsikoloji ile ilgili yüksek lisans çalışması veya doktora yapmış/yapıyor olmak

 1. Alanla ilgili bir merkezde çalışıyor olmak ve alanla ilgili yüksek lisans/doktora yapmış/yapıyor olmak tercih sebebi olacaktır.

 

Verilecek belge: Sertifika

Kontenjan: 10 kişi

Kursun Süresi: 50 saat toplam (25 saat teorik 25 saat çapa nöropsikoloji laboratuvarında uygulama)

Tarihler:31 Mart 1-2-3 Nisan 2017 (10:00-18:00)

4 gün teorik 3 gün çapa nöropsikoloji laboratuarında staj  

Yeri: Türk Psikologlar Derneği  Bursa Şube: Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi Konak Mh. Seçkin sk. No:21  12 Numaralı Ofis Beşevler/Nilüfer -BURSA

Ücret: 1475 KDV Dahil

Materyal Ücreti: 500 TL


Not: İçerikte söz edilen test/ölçeklerin ederleri (    ) kursiyerlere aittir.

Kayıt için: Ayşegül GÜNEY Tel: 0532 735 43 14

E-mail: bursa@psikolog.org.tr

Ödeme Yapılacak Hesap Bilgileri:

1.    Kayıt yaptıracakların e-mail  (bursa@psikolog.org.tr) yoluyla TC kimlik numarası, telefon numarası, yazışma adresi, çalıştığı kurum (kurum fatura bilgileri) ve ödeme şeklini bildirmeleri gerekmektedir.(Bireysel-Kurumsal)

2.    Kursa kesin kayıt için 200 TL kaparo yatırması gerekmektedir. (Dekontun mail olarak gönderilmesi gerekmektedir.)

3.    Kurs ücretleri kurumları tarafından karşılanacaklar ise Kurumların ödeme koşullarına göre gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.

4.    Kurs ücretleri çalıştığı kurumlar tarafından ödenecek katılımcıların, kurumlarından detaylı bilgi alarak müracaat etmeleri, bir belge gerekiyorsa bunu öncelikle bildirmeleri gerekmektedir. Elden ödeme alınmayacaktır. Tüm ödemelerin banka hesabına yatırılması gerekmektedir.

5.    Kurslar TPD iktisadi işletmesi tarafından açıldığı için KDV’siz ödeme alınmayacaktır.

Hesap numarası

IBAN TR 47 0006 7010 0000 0092 1636 08 numaralı Yapı kredi Bankası Setbaşı  Şubesi Türk Psikologlar Derneği İktisadi İşletmesi Bursa Şubesi hesabına yatırmaları gerekmektedir.(Hesap adı mutlaka yazılmalı.)

Açıklamaya isim ve eğitimin adını yazılmalıdır.

 

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
>