Cinsel Yönelimle İlgili Temel Kavramlar ve Başvuruların Ele Alınması

Cinsel Yönelimle İlgili Temel Kavramlar ve Başvuruların Ele Alınması

0%
*Bu yazı tahmini 9 dakika 4 saniye okuma süresine sahiptir.

 Cinsel Yönelimle İlgili 

Temel Kavramlar ve Başvuruların 
Ele Alınması (İzmir)


 
 
 
 
Sosyal Politikalar Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Çalışmaları Derneği (SPoD),  Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi ve Siyah Pembe Üçgen Derneği İşbirliği ile ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlara ve öğrencilere yönelik “Cinsel Yönelimle İlgili Temel Kavramlar ve Başvuruların Ele Alınması”  başlıklı bir çalıştay serisi düzenlemektedir.
 
Çalışma 1 hafta sonunu kapsayacak, toplam tam 2 gün şeklinde gerçekleşecektir.  
 
Çalıştay serisisinin 11-12 Nisan tarihli çalıştay programı ektedir. 
 
Çalışma İzmir’de 25-30 kişi arasında katılımcı ile gerçekleşecek, katılımcılara program sonunda katılım belgesi verilecektir. 
 
Çalıştaylara kimler katılabilecek? 
 
Psikiyatri uzmanları, psikiyatri asistanları, psikologlar, çocuk psikiyatristleri, pedagoglar, PDR uzmanları, sosyal hizmet uzmanları, psikiyatri hemşireleri katılım için başvurabilirler.
 
Katılım Şartları
 
Bu program kapsamında 1 tam hafta sonu olacak şekilde 1 çalıştay düzenlenecektir. Programın tamamına katılım ücreti toplam 250 TL olup, ödemelerle ilgili ayrıntılı bilgi katılımcı listesi açıklandıktan sonra katılımcılarla paylaşılacaktır. Çalıştaylardan elde edilen gelir, SPoD Ruhsal Danışmanlık Ağı çalışmalarının devamlılığı için kullanılacaktır. Katılım Belgesi için her 2 güne eksiksiz bir şekilde katılım şarttır. 
 
Başvuru için:  psikoterapi@spod.org.tr adresine  CV ve kısa bir niyet mektubu yollamanız yeterlidir.
 
Son başvuru tarihi  27 Mart Cuma  günüdür. Katılımcı listesi takip eden hafta içinde açıklanacaktır.
 
Eğitim Özel Dokuz Eylül Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Erdem Cad. No:71- Buca/İzmir’de gerçekleşecektir.
Başvuru ve sorularınız için Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’ne psikoterapi@spod.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz
 
 
Eğitmenlerin kısa özgeçmişleri 

Psikiyatri Uzmanı Dr. Seven Kaptan 2011 yılında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri uzmanlık eğitimini tamamladı.  2011-2012 yılları arasında Şırnak Cizre Devlet Hastanesi’nde zorunlu hizmetini tamamladı. Prof Dr. Şahika Yüksel danışmanlığında hazırladığı uzmanlık tezinde İstanbul Tıp Fakültesi Psikonevroz- Psikoterapi birimine başvuran transseksüel bireylerin ruh sağlıkları, aile ve sosyal destek ağları ve yaşam kalitelerini inceledi; 2,5 yıl süren bu tez hazırlık döneminde transseksüel grup psikoterapilerinde gönüllü terapist olarak çalıştı. Şu an SPOD (Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) bünyesinde aylık oturumlarla yürütülen transseksüel bireylere yönelik  grup psikoterapilerinde gönüllü terapist olarak çalışmaktadır. Homofobiye Karşı Ruh Sağlığı Girişimi kurucu ve eğitimcilerinden olan Seven Kaptan, çeşitli atölye çalışmaları ve söyleşilerde toplumsal ve bireysel homofobinin nedenleri, ruh sağlığı üzerindeki travmatik etkileri ve çözüm önerileri gibi konularda aktarımlarda bulundu. Üyesi olduğu CETAD (Cinsel Eğitim, Araştırma ve Tedavi Derneği)'ın 2008 yılında kurulan LİSTAG (LGBT Aileleri İstanbul Grubu) işbirliği ile organize ettiği lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel bireylerin aile üyelerine yönelik bilgilendirme ve destek toplantılarında  4 yıldır co-terapist olarak çalışmaktadır.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Koray Başar Hacettepe Üniversitesi’nde 2000 yılında tıp doktorluğu, 2007’de psikiyatri uzmanlığı eğitimini tamamladı. Halen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Öğrencilik ve asistanlık yıllarında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili yaptığı çalışmalar uzmanlık sonrasında da devam etmiş, çeşitli meslek grupları ve öğrencilere yönelik eğitim programları düzenlenmesinde görev almış ve sunum yapmıştır. Homofobiye Karşı Ruh Sağlığı Girişimi bünyesinde çalışmaya devam etmektedir. 2010 yılında Cinsel Eğitim Tedaviler ve Araştırma Derneği’nin (CETAD) verdiği cinsel terapi eğitimini tamamlamıştır. İki yıldan uzun süredir Ankara’da eşcinsel, biseksüel, trans ailelerinin yaptığı aylık toplantılara gönüllü hekim olarak katılmaktadır.
 
Yrd. Doç. Dr. Yudit Namer, Psikoloji lisans eğitimini İngiltere'de Kent Üniversitesi'nde, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini ABD'de Loyola Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 2011 yılında EFPSA araştırma süpervizörü olarak başladığı kültürlerarası çalışmalarını klinik psikoloji ve politik psikoloji alanlarında sürdürmektedir. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden Klinik Psikoloji doktora derecesini almıştır. Halen Gediz Üniversitesi Psikoloji bölümünde görev yapmaktadır. Türk Psikologlar Derneği yönetim kurulu ve LGBTİ Çalışmaları Birimi, ve Varoluşçu Psikoterapiler Derneği denetim kurulu üyesidir.
Dr. Nezaket Kaya, 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. Yaklaşık 4 yıl kadar pratisyen hekim olarak sağlık ocağında çalıştıktan sonra 1997 de D.E.Ü.T.F. Psikiyatri Anabilim dalı'nda uzmanlık eğitimini tamamlamış ve aynı kurumda 2000 yılına kadar çalışmıştır. 1992 yılında başladığı Psikodrama eğitimini 1999 yılında tamamlayarak Psikodrama Yöneticisi olmuştur.  DEÜTF ve Bozyaka Hastanesi'nde grup terapilerini yürütmüştür. 2000-2011 yılları arasında Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde çalışmıştır. 2000 yılından bu yana travma olguları ile çalışmaktadır. 2009 yılında CETAD eğitimini tamamlayarak CETAD eğitimli cinsel terapistler arasına katılmıştır. Bir özel okulda gençlere cinsel gelişim eğitimi vermektedir. 
4 yıldır  
LİSTAG (LGBT Aileleri İstanbul Grubu) işbirliği ile organize ettiği lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel bireylerin aile üyelerine yönelik bilgilendirme ve destek toplantılarının İzmir ayağını yürütmektedir. Ayrıca  2000 yılından bu yana travma olguları ile çalışmaktadır. 2011 yılında kamu görevini bırakmış olup halen 15 yıldır açık olan muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Terapi alanında Aldığı Eğitim ve kurslar; Grup Psikoterapisi (Psikodrama yöneticisi), Bireysel Psikoterapi (Cinsel Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Aile-Çift Terapisi Destekleyici Psikoterapi).
 
 
 
 
 
Turk Psikologlar Dernegi Izmir Subesi
Yonetim Kurulu

İletisim:
1477 Sokak Türker Apartmanı No:8 Alsancak / İzmir
Tel: 90(232) 422 12 08
       90(533) 482 55 22

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
>