Psikososyal Dayanışma Ağı İzmir’de Çalışmalarına Devam Ediyor!

BASINA VE KAMUOYUNA 17 Kasım 2015 Değerli basın mensupları, 10 Ekim 2015 tarihinde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla yapılacak olan “Emek Barış...

0%
*Bu yazı tahmini 4 dakika 7 saniye okuma süresine sahiptir.

 

Psikososyal Dayanışma Ağı İzmir’de Çalışmalarına Devam Ediyor!

BASINA VE KAMUOYUNA

17 Kasım 2015

Değerli basın mensupları,

10 Ekim 2015 tarihinde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla yapılacak olan “Emek Barış ve Demokrasi Mitingi” için Ankara Garı önünde toplanan binlerce insan, bombalı intihar saldırılarının hedefi oldu.  Bu katliamda; şu ana kadarki bilgilerimize göre, 2’si canlı bomba olmak üzere 102 insan yaşamını yitirdi. Ankara hastanelerine kayıtlı giriş yapmış toplam 455 insan da yaralandı. Ayrıca sayısı tam olarak tespit edilememekle birlikte farklı şehirlerde kendi imkânlarıyla tedavi olan yüzlerce yaralı bulunmakta. Halen birçok yaralının hastanelerde tedavisi sürüyor.

Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırı ile yeniden başlayan, Suruç Katliamı ile devam eden ve Ankara Katliamı ile iyice sertleşip hız alan savaş ortamında artan güvensizlik, ayrımcılık, adaletsizlik, toplumun birçok kesiminin katliamlardan daha yoğun biçimde etkilenmesine yol açtı.

Her geçen gün artan şiddet, toplumsal yaşamın temel dokusuna, temel güven duygusuna ve toplumu birbirine bağlayan bağlara hasar veriyor, çok sayıda kişide fiziksel ve ruhsal yaralar açıyor.

Bu yaraların sarılması için dayanışma içinde olunması, katliamların bireylerde ve toplumda yol açtığı tüm sorunlar ile etkin bir şekilde birlikte mücadele edilmesi, yaratılmak istenen korku iklimiyle baş etmemize ve zedelenen toplumsal bağlarımızı güçlendirmemize olanak sağlıyor.

Bu nedenle bizler, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi, Türkiye Psikiyatri Derneği İzmir Şubesi, Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi olarak Ankara katliamına tanıklık eden ve saldırıda yaralanan kişiler ile hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınlarına psikososyal destek vermek üzere “Psikososyal Dayanışma Ağı” adı altında çeşitli illerde olduğu gibi İzmir’de de bir araya geldik. Ekip olarak yaptığımız plana göre Ankara Katliamı’ndan sağ kalanlara ulaşabildiğimiz ölçüde ev ve kurum ziyaretleri yaptık. Ruhsal travma ve sonrası oluşabilecekler konusunda bilgilendirme çalışmaları, bireysel ve grup çalışmaları ile dayanışma ve destek sunmaya çalıştık. ‘Psikososyal Destek Ağı’ olarak bu süreçte devam ettirdiğimiz çalışmaları sizler aracılığıyla kamuoyuna duyurmak ve gereksinim duyanlar için çağrımızı tekrarlamak/hatırlatmak istiyoruz.

Dayanışma Ağımızın iletişim koordinasyonu Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği ve Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi aracılığı ile sağlanacaktır. Ankara saldırısından etkilenmiş kişilerin, söz konusu kurumların aşağıda belirtilen iletişim bilgileri üzerinden bizlere ulaşabileceklerini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

İletişim bilgileri:

  • Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İzmir Temsilciliği:

Telefon: 0 232- 463 46 460 232- 463 46 46

E-posta : tihvizm@dsl.ttmail.com

Adres: 1432 Sk. No:5 K:3 D:10 Alsancak-İzmir

  • Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi:

Telefon: 0 232- 422 12 080 232- 422 12 08

E-posta:  izmir@psikolog.org.tr

Adres: 1477 sok. No:8 (Türker Apt.) Kat:3 Daire:5 Alsancak/İZMİR

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.