RAPOR 3

ÇOCUK VE ERGEN BİRİMİ

0%
*Bu yazı tahmini 8 dakika 16 saniye okuma süresine sahiptir.

 ÇOCUK VE ERGEN BİRİMİ

FAALİYET RAPORU

(OCAK-ARALIK 2017)

 

Çocuk ve Ergen Komisyonu Mart 2016 tarihinde düzenlenen yönetim kurulu kararıyla resmi olarak kurulmuş ve o tarihten itibaren düzenli bir şekilde toplantı ve çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir.

y       16 Ocak 2017 tarihinde geniş katılımlı 4. Toplantısını gerçekleştiren Çocuk ve Ergen Birimi, yeni dönemin bu ilk toplantısında yapacağı çalışmalara ilişkin değerlendirmeler yapmıştır.

 

 

y       22 Ocak 2017 tarihinde Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi ve Çocuk Meclisi ile işbirliği yaparak, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde mülteci çocuklara yönelik çocuk şenliği gerçekleştirilmiştir. İzmir Müzisyenler Derneği’ nin çocuk şarkılarıyla katılım gösterdiği bu şenlikte, çocuklara yüz boyama yapılmış, oynamaları için marakaslar hazırlanmış, oyunlar oynanmış ve birlikte şarkılar söylenmiştir. Çocuklarla bu etkinlikler gerçekleştirilirken, anneleri ile de “sanat terapisi uygulamaları” ile atölye çalışması yapılmıştır. Etkinliğin sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile oluşturulan etkinlik çantaları çocuklara hediye edilmiştir.  Çalışmayı gerçekleştirenler: Hülya Akman, Özlem Pamir Yurtseven, Şeyma Gürnal Ormankıran, Sevilay Karlık, Efil Yücel, Sumru Öz, Pınar Akdemir, Bengisu Üzel Tanrıverdi, Gözde Sancak, Sevgi Erdem, Burcu Cebeci, Dilşat Ün.

 

 

y       14 Şubat 2017 tarihinde İzmir Adliyesi’nde İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin açılışında, birimimizi temsilen yer alınmıştır. Bu açılışa birimimizden Efil Yücel katılmıştır.

y       17 Şubat ve 20 Şubat 2017 tarihlerinde, Konak Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin daveti ile Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin salonunda TEOG sınavına hazırlanan öğrencilere ve ailelerine yönelik “Yerim Seni Sınav” konulu seminerler dizisi düzenlenmiştir. Bu seminerleri birimimizden Şeyma Gürnal, Özlem Pamir Yurtseven ve Hülya Akman gerçekleştirmiştir.

 

 

y       3 Mart 2017 tarihinde Işıkkent Anadolu Lisesi’nin daveti ile, I. Psikoloji Günleri kapsamında Işıkkent Eğitim Kampüsündeki lise öğrencilerine yönelik “psikodrama, sanat terapisi uygulamaları, spor psikolojisi, toplumsal cinsiyet” konulu atölyeler düzenlenmiştir. Çalışmayı gerçekleştirenler: Şeyma Gürnal Ormankıran, Burcu Cebeci, Aysu Altıntaş,  Gözde Sancak, Fatma Şahin, Pınar Ulupınar, Esra Çimen Değirmenci, Miray Ezgi Akyürek, Seren Akıncı, Cansu Pala, Sevilay Karlık, Esra Akbunar, Gamze Solmaz, Hayriye Sezer, Ezgi Yoldaş, Bengisu Üzel Tanrıverdi, Pınar Akdemir.

 

 

y       10 Mart 2017 tarihinde İl Halk kütüphanesi’nde birim gönüllümüz Hazal Kahraman tarafından sınav kaygısı semineri verilmiştir.

y       27 Mart 2017 tarihinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Soma Şubesi’nin daveti ile Soma’da birim gönüllümüz Sevilay Karlık tarafından sınav kaygısı semineri gerçekleştirilmiştir.

y       9 Nisan 2017 tarihinde İzmir’ in Kiraz ilçesindeki bir dağ köyünde kız çocuklarının kaçırılması ve erken yaşta evlendirilmesi ile ilgili saha çalışmasına Kadın Kuruluşları Derneği ile birlikte birim gönüllümüz Özge Özsaka Güvenç katılmıştır.

 

 

y       10 Nisan 2017 tarihinde Bergama Belediyesi’nin daveti ile Bergama Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’ nde üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere yönelik sınav kaygısı semineri birim gönüllülerimizden Pınar Akdemir tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

 

y       29 Mayıs 2017 tarihinde dönemin 8. Toplantısı gerçekleştirilerek, dönem içinde yapılan çalışmalar ve  yaz döneminde yapılması planlanan çalışmalar gözden geçirilmiştir.

 

y       Yaz boyunca ayda bir defa, katılım gösterenlerle, Ekim ayında Seferihisar’da gerçekleştirilmesi planlanan çalışmaya yönelik hazırlıklar yapılmıştır.

y       8 Ekim 2017 tarihinde Seferihisar Çocuk Belediyesinin daveti ile çocuklara ve ailelere yönelik “etkileşimsel psikoloji çalışmaları” gerçekleştirilmiştir.  Bu çalışmaya 6-12 yaş arasındaki çocuklar ve ebeveynleri katılım göstermiştir. Etkinlik süresince çocuklar yaş aralığına göre üç farklı gruba ayrılarak aktivitelere katılım göstermiş, eş zamanlı olarak ebeveynleri de çocuklardan farklı aktivitelere katılmışlardır. Etkinliğin sonunda ise ebeveynler ile çocukların birlikte katılım göstereceği aktiviteler yapılmıştır. Çalışmayı gerçekleştirenler: Pınar Akdemir, Bengisu Üzel Tanrıverdi, Selver Tutan, Şeyma Gürnal Ormankıran, Burcu Cebeci, Gözde Sancak, Özge Özsaka Güvenç, Fatma Şahin, Miray Ezgi Akyürek, Sumru Öz, Sevgi Erdem.

y       23 Ekim 2017 tarihinde Çocuk Ergen Birimi’nin çağrısı ile 2017-2018 döneminin ilk geniş katılımlı toplantısı gerçekleştirilmiştir. 75 kişi gibi yüksek bir katılımla gerçekleştirilen bu toplantıya alanda çalışan psikologlar ve psikoloji öğrencileri yoğun ilgi göstermiştir.

 

y       23 Ekim 2017 tarihinden itibaren iki haftada bir düzenli olarak toplanmaya başlayan Çocuk ve Ergen Birimi 2017- 2018 dönemindeki çalışma takvimini planlamaya başlamış ve yapacağı çalışmaları netleştirmiştir.

y       21 Aralık 2017 tarihinde yeni dönemin ilk çalışması Bergama’da gerçekleştirilmiştir. Bergama Belediyesi’nin daveti ile üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere yönelik “Etkin ve Verimli Çalışmayı Keşfediyorum” konulu seminer birim gönüllülerimizden Sumru Öz tarafından gerçekleştirilmiştir.

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.